Gungstol RAR Charles & Ray Eames

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GUNGSTOL, Charles & Ray Eames, "RAR", märkt Herman Miller, USA , formgiven 1948-50, sits i petroliumblå formgjuten glasfiberförstärkt plast, ben i metall på trämedar

Historik: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Senare underrede

199257

2013-08-24