Fickur Andreas Hessén
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HESSEN, André (1745-1805), Paris, fickur, märkt på urtavlan, förgyllt verk, cylindergång, boett av guld med blå emalj, besatt med pärlor, diameter 38,5 mm, nyckel, guld samt klockställ medföljer
HISTORIK: Andreas Bengtsson Hessén föddes i Hesse by, Stora Tuna. Utlärd i Falun 1766, slog sig ner i Paris där han beviljades burskap 1775 samt utnämndes omkring 1783 till "Horloger de Monsieur", hovurmakare åt kungens yngre bror.
LITTERATUR: Gunnar Pipping, Urmakare i Sverige
PROVENIENS: Enligt nuvarande ägare: "Min far fick klockan av min mormor och var en kunglig present till landshövdingskan af Nordin vars make Johan Magnus af Nordin, som var landshövding i Stora Kopparbergs län 1790-1812. Han levde mellan 1746 och 1823. Landshövdingen var min mormors mormors mormors far."
Osäker funktion, smärre emaljskador
200100
2013-11-24