Taburett 1800-tal
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETT, 1800-talets första hälft, fanér med intarsia, bredd 48 cm
PROVENIENS: Ägarstämpel med kung Christian VIII:s av Danmark monogram, samt etikettmärkt Bernstorff Slot. Christian VIII köpte 1845 Bernstorff Slott som sitt sommarresidens.
Lagningar, skador, bortfall, senare klädsel med fläckar
200287
2013-08-30