Taburett 1800-tal

Taburett 1800-tal
Taburett 1800-tal
Taburett 1800-tal
Taburett 1800-tal
Taburett 1800-tal
Taburett 1800-tal

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TABURETT, 1800-talets första hälft, fanér med intarsia, bredd 48 cm
PROVENIENS: Ägarstämpel med kung Christian VIII:s av Danmark monogram, samt etikettmärkt Bernstorff Slot. Christian VIII köpte 1845 Bernstorff Slott som sitt sommarresidens.

Lagningar, skador, bortfall, senare klädsel med fläckar

200287

2013-08-30