Fernand Léger La Racine Noir

Fernand Léger La Racine Noir
Fernand Léger La Racine Noir

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LEGER, Fernand (1881-1955): La Racine Noire, färglitografi, 1948, signerad och numrerad F. Léger 56/75, tryckt på Arches papper, editerad av Galerie Louise Leiris, Paris
I. 37x46,5 cm S. 50x62,5 cm
Colour lithograph, 1948, signed and numbered in pencil. Light- and mount stained, trimmed margins, otherwise in good condition
LITTERATUR
Saphire 22

200669

2013-09-03