Hedersvärja

Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja
Hedersvärja

Klubbat för:

72 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

HEDERSVÄRJA, svensk, 1789, colichemardeklinga med blånerad och förgylld dekor, infanteriofficersfäste i silver med spår av förgyllning, silverstämpel och årsstämpel samt otydlig mästar-och ortstämpel, kavellindning av tvinnad silvertråd, parerplåtarnas in-och utsida med Gustav III:s namnchiffer i emalj, brun skinnbalja med vitmetallbeslag
PROVENIENS: familjen von Knorring, sannolikt given till Carl Johan von Knorring för segern i slaget vid Hirvikoski 1790

baljan bruten

200766

2013-10-10