Tallrikar Qianlong vapendekor

Tallrikar Qianlong vapendekor
Tallrikar Qianlong vapendekor
Tallrikar Qianlong vapendekor
Tallrikar Qianlong vapendekor

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

TALLRIKAR, 2+1 st, vapenporslin, Kina, 1700-tal, varav en med dekor i famille rosefärger med kommersrådet Anders Nordencrantz´ (1697-1772) vapen, brättet med rokokobård av rocailler, snäckor och industriella motiv, diameter ca 23 cm

HISTORIK: Anders Bachmanson föddes i Brunflo, Jämtland 1697. Som ung ska han ha haft svårt att lära och fatta och var därför inte särskilt populär hos föräldrar och tolv syskon. Detta medförde att han skickades hemifrån redan vid tretton års ålder för att ta tjänst hos köpmän i först Stockholm och sedan Gävle. Hans utveckling tog en betydande fart då han 1721-1724 var i London och bedrev studier i handel, hushållning, mekanik, experimentell fysik, historia, politik och språk. Han blev sedemera riksdagsfullmäktig för Sundsvall, konsul i Lissabon och kommersråd i Stockholm. Han var även en betydande man av mösspartiet. 1737 gifte han sig med Margareta Sofia Schröder och kom därigenom att förvärva Skebo och Ortala bruk i Roslagen samt en masugn i Finland. Han adlades 1743 och tog då namnet Nordencrantz.

Det ovanliga mönstret på tallrikens brätte är uppbyggt i symboler som alluderar på beställarens vapen och intressen, björnen och snäckan finns i vapnet medan hjulet och verktygen syftar på hans industriella verksamhet. Bårdens grundmönster förekommer även på andra europeiska serviser från 1750-talet.

LITTERATUR: "Svenskt Biografiskt Lexikon", Norstedts Tryckeri, Stockholm 1990, sid. 187-197, "Svenska Adelns Ättartavlor", P A Norstedts & Söners Förlag, Stockholm 1930, sid. 455 samt Bo Gyllensvärd "Porslinet från Kina" , ICA Förlaget AB, Västerås 1990, sid. 150-151, bild nr. 306

Omfattande skador och lagningar

200827

2013-09-03