Kista barock1600-tal

Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal
Kista  barock1600-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

10 000 SEK

KISTA, barock, 1600-tal, front med intarsia, fanerad med bla lönn och sjödränkt ek, skulpterad dekor, profilerade lister, stomme av ek, järnbeslag, kortsidor med mässingshandtag, kräftlås av järn, inredning med fack, kulfötter, höjd 69, 120x60 cm
Medföljer kopia av intyg från Nordiska Museet, daterat 30 oktober 1956

Renoverad, kompletterad, smärre skador

202074

2013-09-11