Kista barock1600-tal
Klubbat för:
15 000 SEK
10 000 SEK
KISTA, barock, 1600-tal, front med intarsia, fanerad med bla lönn och sjödränkt ek, skulpterad dekor, profilerade lister, stomme av ek, järnbeslag, kortsidor med mässingshandtag, kräftlås av järn, inredning med fack, kulfötter, höjd 69, 120x60 cm
Medföljer kopia av intyg från Nordiska Museet, daterat 30 oktober 1956
Renoverad, kompletterad, smärre skador
202074
2013-09-11