Permission
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PERMISSIONSBAJONETT, svensk, 1940-tal, FM Mattsson, Mora, fäste i horn, parerplåt med lilla riksvapnet, stålbalja, bärläder
PROVENIENS: Carl Edling
HISTORIK: Den så kallade permissionsbajonetten blev aldrig antagen av det svenska försvaret och förekomsten av riksvapnet fick ganska omgående tas bort ur produktionen efter protester från riksheraldikern, varför denna modell är tämligen ovanlig.
202173
2013-10-10