Permission

Permission
Permission
Permission
Permission
Permission
Permission

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PERMISSIONSBAJONETT, svensk, 1940-tal, FM Mattsson, Mora, fäste i horn, parerplåt med lilla riksvapnet, stålbalja, bärläder
PROVENIENS: Carl Edling
HISTORIK: Den så kallade permissionsbajonetten blev aldrig antagen av det svenska försvaret och förekomsten av riksvapnet fick ganska omgående tas bort ur produktionen efter protester från riksheraldikern, varför denna modell är tämligen ovanlig.

202173

2013-10-10