Ljuskrona 1800-tal

Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal
Ljuskrona 1800-tal

Klubbat för:

76 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LJUSKRONA, 1800-talets slut, barockstil, för 16 ljus, olikslipade och gjutna prismor behängda på stomme av mässing, stomglas, elektrifierad, höjd ca 125, diameter ca 90 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

202211

2013-09-10