Skrin Indien 1800-tal

Skrin Indien 1800-tal
Skrin Indien 1800-tal
Skrin Indien 1800-tal
Skrin Indien 1800-tal

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKRIN, 1880-tal, Indien, oktagonal form, dekor av mosaikinläggningar av bl a ben och metall, botten med påskrift "Köpt å verldsutställningen i Amsterdam /.../ Retzius 1885 Från indien, fötter av ben, höjd ca 6 cm, medföljer syutensilier av bl a svarvat ben
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Invändig skada/bortfall

202643

2013-09-11