Egron Lundgren blandteknik

Egron Lundgren blandteknik
Egron Lundgren blandteknik
Egron Lundgren blandteknik
Egron Lundgren blandteknik
Egron Lundgren blandteknik
Egron Lundgren blandteknik

Klubbat för:

19 000 SEK

2 500 SEK

LUNDGREN, Egron (1815-1875): "Ängel med liljor", akvarell på papper, monogramsignerad E L, 25x14 cm, monterad i förgylld ram i form av kyrkofönster, utförd 1870-75
ATERGO TEXT:
"Ängel med hvit lilja i handen
Skissen gjörs i Italien , fulländad våren 1875 i Stockholm
Tillhör fröken Anna Hierta"
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR
Karl Asplund: Egron Lundgren, II, SAK XXIV, Stockholm 1915, avbildad och omnämnd sidan 115

202730

2013-09-11