Egron Lundgren akvarell

Egron Lundgren akvarell
Egron Lundgren akvarell
Egron Lundgren akvarell
Egron Lundgren akvarell

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LUNDGREN, Egron (1815-1875): "En ängel och ett barn", akvarell, signerad E.L, 24x36 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

LITTERATUR
Karl Asplund: Egron Lundgren, II, SAK XXIV, Stockholm 1915, omnämnd sidan 115

202817

2013-09-11