Uno Troili oljemålning
Klubbat för:
17 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TROILI, Uno (1815-1875), kopia efter Rembrandt: "Självporträtt i Florens", olja på duk, utförd 1849, inköpt på auktion 1880, text a tergo "inköpt å auktionen efter Troili 1880", 65x54 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
LITTERATUR:
Helge Kjellin, Uno Troili, I, SAK XV, Stockholm 1936, omnämnd sidan 200 och avbildad sidan 201, omnämnd i verkförteckningen som nr 93
Smärre krackeleringar
202943
2013-09-12