Skrin Indien 1880-tal mm.

Skrin Indien 1880-tal mm.
Skrin Indien 1880-tal mm.
Skrin Indien 1880-tal mm.
Skrin Indien 1880-tal mm.
Skrin Indien 1880-tal mm.
Skrin Indien 1880-tal mm.

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKRIN, 1880-tal, Indien, träskuren dekor samt mosaikinläggningar, längd ca 21 cm, nyckel medföljer, SIGILL, rött lack, mansfigur, PLAKETTER / MEDALJER, 2 st, silver, kvinnofigur, diameter ca 2,5 cm, MINIATYRMATTA, maskinvävd, SOUVENIRBILDER, 18/1900-tal, litografier i rund ask, München, Carl Merhoff Verlag, RAKKNIVAR, 3 st, längd ca 18 cm,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, smärre bortfall, rakknivar med nagg,

202998

2013-09-11