Uno Troili oljemålning
Klubbat för:
104 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TROILI, Uno (1815-1875): Porträtt föreställande Anders Retzius, olja på duk, tillskriven, text a tergo "Av Uno Troili målad på 1860 talet efter originalets död och på beställning av Emelie Retzius, 66x53 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
LITTERATUR:
Helge Kjellin, Uno Troili, I, SAK XV, Stockholm 1936, omnämnd i verkförteckningen som nr 214
203073
2013-09-12