Uno Troili tillskriven oljemålning

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TROILI, Uno (1815-1875): "Idealet", olja på duk, osignerad, 71x62 cm, utförd omkring 1850, enligt text a tergo delvis utförd av Wilhelmina Lagerholm (1826-1917)
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

203088

2013-09-12