Hans Christian Brix

Hans Christian Brix
Hans Christian Brix
Hans Christian Brix
Hans Christian Brix
Hans Christian Brix
Hans Christian Brix

Klubbat för:

1 400 SEK

800 SEK

BRIX, Hans, Christian(1831-1907), Danmark, Figurin, mansfigur, gips, märkt Eneret HC Brix, höjd ca 47 cm
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Slitage, avslag/bortfall, ett attribut saknas, sannolikt en mejsel

203181

2013-09-13