Cassone Italien

Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien
Cassone Italien

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CASSONE, 1700-tal eller äldre, renässansstil, Italien, valnät, skuren dekor, tassfötter, rikt dekorerade beslag i mässing, höjd ca 52, 133x52 cm, bifogad lapp med text "Inköpt 1877 Sicilien", nyckel medföljer,
PROVENIENS:
Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.

Renoverad, kompletterad, tass med spår av orangrepp, låskläpp lös, draghandtag löst, nyckelax med skada

203253

2013-09-14