Tallrikar och fat Kina

Tallrikar och fat Kina
Tallrikar och fat Kina
Tallrikar och fat Kina
Tallrikar och fat Kina
Tallrikar och fat Kina
Tallrikar och fat Kina

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TALLRIKAR, 3+2+1, FAT, porslin, Kina, 17/1800-tal, imriadekor och emaljfärger, oktagona tallrikar med motiv av krabba och räka, tallrikar med motiv av fågel i trädgård, diameter 23-29 cm

Tillverkningsdefekter, nagg, större fat med lagning vid bräm, tallrikar med sprickor

203504

2013-09-15