Nordbergs S. Clarae minne
Klubbat för:
550 SEK
Utropspris
1 000 SEK
NORDBERG, J. A. S. Clarae minne eller berättelse om det gamla S. Clarae kloster... (J. H. Werner) 1727.
4:o. (320x190). (8), (1)-200 s. Tlbl. i rött o. svart. 1 utvikbar graverad plansch (av fyra, 3 saknas, liten lagning i nedre marginal).
Lätt nött brunt samtida hfrbd, sparsamt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind. Exlibris.
J. A. Nordberg (1677-1744), var på 1720-talet kyrkoherde vid Klara och Olofs församlingar i Stockholm. Tidigare Karl XII:s kaplan och fältpräst, följde konungen ända till Poltava, där han hamnade i rysk fångenskap, utväxlad 1715. Kanske mest känd för sitt stora arbete om Karl XII från 1740.
Planscher saknas
203598
2013-10-21