Linné och Liljeblad

Linné och Liljeblad
Linné och Liljeblad
Linné och Liljeblad
Linné och Liljeblad

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 200 SEK

LINNÉ, CARL VON. Indelning i ört-riket, efter Systema naturæ, på swenska öfwersatt af Johan J. Haartman... Och nu andra gången uplagd,... Westerås (J. L. Horrn) 1777.

8:o. (2), (1)-158, (16) s. 3 utv. grav. plr (alla, något fläckade). Några textblad lätt fuktfläckade. Soulsby 56. BUNDEN MED:
(LILJEBLAD, SAMUEL). Svenska ört-slagen, eller kort afhandling om sättet at efter botaniske grunder urskilja svenska växterna, till classer, ordningar och slägter. Upsala (Johan Edmans enka) utan år (1791).
8:o. (4), (1)-88 s. 1 utv. graverad plansch (alla, fuktfläckad, revor, bläckfläckar i inre marginal). Delvis fuktfläckad. Marginalanteckningar, titelblad med biblioteksstämplar o. lagning efter bortklippt namnteckning.
Samtida nött gråpappersomslag, rygg något skadd i övre o. nedre kant. Namnteckningar på främre omslagets insida.

203674

2013-10-21