Bertil Norén gouache och krita
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NORÉN, Bertil (1889-1934): Förstadsstation - Vinterkväll, signerad och daterad Bertil Norén -17, gouache och krita på papper, 30x29 cm
UTSTÄLLD: Den unga expressionismen - svenskt måleri 1909-20, Nationalmuseum, Stockholm 1944, katalognr 329
Bertil R:son Norén föddes i Bollnäs 1889 och studerade vi Konstakademien och i Paris. Död i Stockholms skärgård 1934.
Skador
203886
2013-09-22