Porträtt 1600-1800-tal

Porträtt 1600-1800-tal
Porträtt 1600-1800-tal
Porträtt 1600-1800-tal
Porträtt 1600-1800-tal
Porträtt 1600-1800-tal
Porträtt 1600-1800-tal

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PORTRÄTT (15), kopparstick över svenska fältherrar och lärde, 1600-1800-tal, samtliga utom en monterade på papper och i passepartout
bl.a. Grotius, Thunberg, Macklean, samtliga monterade på papper och i passepartout.
Proveniens: Friherre Carl Nils Daniel Bildt (1850-1930, envoyé extraordinarie och ministre plènipotentiaire i Rom och son till den svenske statsministern Gillis Bildt.

203931

2013-09-18