Spegellampett 1800-tal Göteborg

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGELLAMPETT, göteborgsarbete i empire, av Petter Gustaf Bylander (spegelmakare i Göteborg 1811-1852), signerad med etikett "Tilverkad vid P.G. Bylanders Spegel Fabrik", delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, ljusarmar av mässing, 88x75,5 cm

Spegelglas med åldersfläckar

204174

2013-09-19