Kaffeservis 1900-talets början

Klubbat för:

4 000 SEK

Schätzwert

6 000 SEK

Beschreibung

KAFFESERVIS, 3 dlr, silver, sengustaviansk stil, rak form på bladfötter, handtag i svärtat trä, invändigt förgyllda, stämplade för SS, Stockholm, år 1906, liv med vapengravyr, totalvikt inklusive handtag ca 1080 gram

Zustandsbeschreibung

Liv med gravyr, kannan ej invändigt förgylld, kannans benknoppsavslut saknas

204199

2013-09-19