Jonas Forsslund porträtt

Jonas Forsslund porträtt
Jonas Forsslund porträtt
Jonas Forsslund porträtt
Jonas Forsslund porträtt
Jonas Forsslund porträtt
Jonas Forsslund porträtt

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

FORSSLUND, Jonas (1900-tal) efter: Kung Gustav IV Adolf och drottning Fredrika promenerande i Hagaparken med Konungens paviljong i bakgrunden, otydligt signerad, olja på duk, 120x100 cm
LITTERATUR: Ingrid Sjöström, red.: Haga - Ett kungligt kulturarv, Karlstad 2009, jämför originalmålningen utförd av Jonas Forsslund omkring år 1800, sidan 219

ramskador

204376

2013-09-20