Herrfickur 18 k
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HERRFICKUR, 18/1900-tal, förgyllt 19,5´´´ verk, nr 980927, ankargång, svanhalsreglering, breguet spiral, guillocherad urtavla märkt FREDR CASSEL, boett av guld stämplad X3 (1828), mynträfflad kant, boett och urtavla signerade A. Lundberg (Anders L., d 1836), Stockholm, diameter 51 mm, total vitk 97 g, i originaleuti
Omarbetat, senare urverk, visarinställningen glapp, innerboett och bygel av metall, etuiet med smärre skador
204676
2013-11-24