Miniatyrporträtt sannolikt av lord Darnley
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MINIATYR, 1700-tal, möjligen porträtt av Henry Stewart, lord Darnley, bärandes den franska St Mikaels orderns kedja, vilken han erhöll av Charles IX av Frankrike 1565, bemålad koppar, monterad i barockram i betsad valnöt, passepartout i förgylld koppar med blomdekor, rammått 14x12,5 cm
Målning med repor
204827
2013-09-23