Miniatyrporträtt sannolikt av lord Darnley

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MINIATYR, 1700-tal, möjligen porträtt av Henry Stewart, lord Darnley, bärandes den franska St Mikaels orderns kedja, vilken han erhöll av Charles IX av Frankrike 1565, bemålad koppar, monterad i barockram i betsad valnöt, passepartout i förgylld koppar med blomdekor, rammått 14x12,5 cm

Målning med repor

204827

2013-09-23