Dosa plakett 17/1900-tal

Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal
Dosa plakett  17/1900-tal

Klubbat för:

1 400 SEK

Schätzwert

1 000 SEK

Beschreibung

DOSA, förgylld gulmetall, dekor av akantusblad, diameter ca 9,5 cm, PLAKETT, dekor av dam i relief, Wedgwoodliknande, höjd ca 9 cm, BREVPRESS, sten, dekor föreställande Napoleon, otydligt monogramsignerad, längd ca 8 cm, VINKOPP, 17/1800-tal, Persien, delvis försilvrad koppar, ciselerad dekor, hänkel i mässing, diameter ca 10,5 cm

Zustandsbeschreibung

Försilvring och förgyllning med slitage

204833

2013-09-22