Fotografier

Fotografier
Fotografier
Fotografier
Fotografier

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 200 SEK

"Fredriksborgs slott och det National-historiske museum" (pärmtitel). 14 fotografier, delvis efter målningar, av Emil Staehr, Köpenhamn. Odaterade (1880-tal).
Format ca 180x255, monterade på kartong, storlek 275x355.
Lösa i lätt nött röd klotportfölj. Med tillskrift till fru Anna Hierta-Retzius från bryggaren kapten Jacobsen Sen. (Carlsberg) 1886.

Emil Staehr (1827-1912), dansk fotograf, morbror till Holger Drachmann.
J. Chr. Jacobsen (1811-1887), dansk bryggare, grundare av Carlsbergbryggerierna, konstmecenat, t.ex. Ny Carlsberg Glypotek, och initiativtagare till Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborgs slott i Hilleröd, vilket i dag drivs av Carlsbergfonden.
Proveniens: Kungliga Vetenskapsakademien genom donation av Gustaf Retzius år 1919.
Gustaf Retzius (1842-1919) var anatom, etnolog och antropolog. Medlem av Kungliga Vetenskapsakademien mellan åren 1901-1919. GR nominerades till Nobelpriset 23 gånger.

205308

2013-10-21