Bellman illustrerad av Peter Dahl
Klubbat för:
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BELLMAN, C. M. Fredmans epistlar. Stockholm 1984.
Liten 4:o. Kol. plr o.a. ill. P. Dahl (den löst bifogade originalfärglitografien saknas).
Grönt skbd med blindpressad dekor, försilvrade snitt. (Hässlers bokbinderi, Farsta). Grön originalklotkassett, lätt nött. Bibliofilupplaga tryckt i 350 numrerade, av konstnären signerade, exemplar, detta nummer 93.
Signerad originalfärglotografi saknas.
205731
2013-10-21