Sabel

Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel
Sabel

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SABEL, fransk, 1700-tal, för officer, kort kraftig klinga med förstärkt rygg, damaskerad med blånerad och förgylld graverad dekor med en kartusch med "C", pandurspets, fäste med spår av förgyllning, avskruvbart handskydd, SAL under grevlig krona, läderbalja med 3 stålbeslag, längd 77 cm

205953

2013-10-10