Sabel
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SABEL, fransk, 1700-tal, för officer, kort kraftig klinga med förstärkt rygg, damaskerad med blånerad och förgylld graverad dekor med en kartusch med "C", pandurspets, fäste med spår av förgyllning, avskruvbart handskydd, SAL under grevlig krona, läderbalja med 3 stålbeslag, längd 77 cm
205953
2013-10-10