Servietter 1800-tal

Servietter 1800-tal
Servietter 1800-tal

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SERVIETTER, 10 st., 1800-talets mitt, damast, spegeln med strödda blombuketter, bred bård med blomslinga och spaljémönster, hörnen med ätten Ankarswärds vapen samt årtalet 1843 invävt, inre och yttre smalbård med stavar, märkta CA i vitbroderi, cirka 80x80 cm vardera

Missfärgningar efter förvaring, fläckar och lagningar

206728

2013-10-02