Fällbord Jacob Sjölins efterföljare
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FÄLLBORD, 1700-talets andra hälft, Jacob Sjölins efterföljare, fanérat med alrot, pelarfot av bonad björk, äldre järnförstärkningar, höjd 75, diameter 97 cm
PROVENIENS: Åsaka Säteri i Västergötland, Johanna Jacobina Björnberg född von Döbel, brorsdotter till Georg Karl von Döbeln
207099
2013-10-06