Fällbord Jacob Sjölins efterföljare

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

FÄLLBORD, 1700-talets andra hälft, Jacob Sjölins efterföljare, fanérat med alrot, pelarfot av bonad björk, äldre järnförstärkningar, höjd 75, diameter 97 cm
PROVENIENS: Åsaka Säteri i Västergötland, Johanna Jacobina Björnberg född von Döbel, brorsdotter till Georg Karl von Döbeln

207099

2013-10-06