"Karusellhästen" Ivar Johnsson
Klubbat för:
11 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKULPTUR, grönglaserat lergods, "Karusellhästen", Ivar Johnsson (1885-1970), Gefle porslinsfabrik AB 1930, höjd 62 cm
Litteratur: Boet 1933, avbildad s. 167.
Modellen ställdes ut på Chicagoutställningen 1933.
Skador och lagningar
207368
2013-10-04