"Karusellhästen" Ivar Johnsson

Klubbat för:

11 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SKULPTUR, grönglaserat lergods, "Karusellhästen", Ivar Johnsson (1885-1970), Gefle porslinsfabrik AB 1930, höjd 62 cm

Litteratur: Boet 1933, avbildad s. 167.
Modellen ställdes ut på Chicagoutställningen 1933.

Skador och lagningar

207368

2013-10-04