Spegel 1700-tal rokoko

Spegel 1700-tal rokoko
Spegel 1700-tal rokoko
Spegel 1700-tal rokoko
Spegel 1700-tal rokoko

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SPEGEL, 1700-tal, rokoko, stockholmsarbete i Erhard Göbels art, ornamentik i papier maché, uppsvängt krön med rocaille, förgyllning i polerat och matt guld, kvicksilverfolierat glas, spår efter ljushållarehöjd 83x45 cm

Sprickor, skador och lagningar, senare bakstycke och glas, omgjord från lampett, senare påklistrad bårdkant

208611

2013-10-11