Vagnsur silver
Klubbat för:
31 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CEDERGREN, Johan Theodor (1819-1904), Stockholm, vagnsur, märkt i verk/urtavla, verk av mässing, helslag och repetition på klangskål, alarm, datum, cylindergång, fickursformad boett av silver invändigt stämplad Z3 (1830), otydlig mästarstämpel, utvändig stämpel R4 (1847), A. W. Åberg (Anders Wilhelm Å., 1803-66, mästare 1830), Stockholm, diameter 11,8 cm
Urtavlan med skador, väckningen ur funktion
211483
2013-11-24