Vagnsur silver

Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver
Vagnsur silver

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

CEDERGREN, Johan Theodor (1819-1904), Stockholm, vagnsur, märkt i verk/urtavla, verk av mässing, helslag och repetition på klangskål, alarm, datum, cylindergång, fickursformad boett av silver invändigt stämplad Z3 (1830), otydlig mästarstämpel, utvändig stämpel R4 (1847), A. W. Åberg (Anders Wilhelm Å., 1803-66, mästare 1830), Stockholm, diameter 11,8 cm

Urtavlan med skador, väckningen ur funktion

211483

2013-11-24