Johan Tecktonius oljemålning

Johan Tecktonius oljemålning
Johan Tecktonius oljemålning
Johan Tecktonius oljemålning
Johan Tecktonius oljemålning

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TECKTONIUS, Johan (1806-1839) tillskriven: "Alexander givande Campaspe åt Apollo", spår av signatur, olja på duk uppfodrad på pannå, 47x56 cm, påskrift atergo signerad Johan Tecktonius 1832, (se Hultcrantz, Konstakademiens samlingar)

Retuscher, obetydligt färgbortfall

211929

2013-10-28