Kistebrev i färg med Bellmansmotiv

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KISTEBREV. 9 st. kistebrev med motiv från Bellmans Fredmans epistlar och sånger, handkolorerade träsnitt, hela brevet ca 420x330 mm. Tryckta i Stockholm hos P. A. Huldberg. Odaterade, men troligen ca 1840-1850-tal. 9 st.

Har numren (i nedre vänster hörn) 175-181, 183-184. Ett kistebrev (även julark, julbrev eller julpapper) var i det gamla bondesamhället ett enkelt och konstlöst utfört, oftast färglagt träsnitt med ämnen av religiöst, historiskt eller skämtsamt allegoriskt innehåll. De var avsedda som prydnadsbilder på lockens insidor i allmogens klädkistor, men kunde också, sammanfästa i stora längder och uppsatta kring stugans väggar, bidra till höjandet av julhögtiden som vanliga tavlor eller för andra dekorativa ändamål. (Wikipedia).

212020

2013-12-16