Herrfickur med kalender spindelgång
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KALENDERUR, herrfickur, omkring 1800, förgyllt verk, märkt Giradier Láiné, spindelgång, urtavlan med målad dekor av kvinna och läsande man, visare för datum och veckodag, slät boett av silver, diameter 53 mm
Urtavlan med obetydliga skador
212150
2013-11-24