Herrfickur Bourdillon guld
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BOURDILLON, Augustine (1729-99), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 221, genombruten oroklove med graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, boett i guld 18 k med graverad dekor, stämplad E (1763), IDV (Jean Francois de Villeneuve (från 1761 kompanjon med Johan Lindquist), Stockholm, diameter 48 mm
Urtavlan med litet nagg och lagningar, boetten med sliten dekor, glasnagg
212154
2013-11-24