Herrfickur Bourdillon guld

Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld
Herrfickur Bourdillon guld

Klubbat för:

13 500 SEK

15 000 SEK

BOURDILLON, Augustine (1729-99), Stockholm, herrfickur, märkt i verk/urtavla, förgyllt verk nr 221, genombruten oroklove med graverad dekor, spindelgång, vit urtavla med romerska siffror, små arabiska 5-60, boett i guld 18 k med graverad dekor, stämplad E (1763), IDV (Jean Francois de Villeneuve (från 1761 kompanjon med Johan Lindquist), Stockholm, diameter 48 mm

Urtavlan med litet nagg och lagningar, boetten med sliten dekor, glasnagg

212154

2013-11-24