Saladière Kunglig Dansk Flora Danica
2013-10-30
212418
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
SALADIÈRE, porslin, Den Kongelige Porcelainsfabrik, 1900-tal, Flora Danica, "Viola Silvatica. L.", polykromt bemålad dekor av blomma ur den danska floran, förgyllda kantränder, längd ca 25 cm
En spets med nagg, invändig fotnagg