Kaffekoppar och fat Qianlong (1736-95)
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKOPPAR, 2 st, CHOKLADKOPP, BÄRTALLRIK, FAT samt KAROTTFAT, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i underlasyrblått med motiv av bl a fenixfågel, en kaffekoppa med imaridekor, kopparnas höjd 6,5-7 cm karottfatets längd 26 cm
Lagningar, nagg, tallrik och fat med sprickor och lagningar
212458
2013-10-30