Utamaro träsnitt

Utamaro träsnitt
Utamaro träsnitt

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

UTAMARO II, Kitagawa (?-1831): Två kurtisaner i båt, signerad Utamaro, utgivare Tsuru-ya-Kiemon, censurstpl Kiwame II, oban 32,5x22,5 cm, oramad
Proveniens: Per Kjellander, Lidingö

Fläckar, lagningar, nålhål, blekt

212533

2014-03-16